Badem nasıl kullanılmalı


Badem nasıl kullanılmalı :

1- avuç dolusu tuzsuz kavrulmamış badem sıcak suya konularak süre bekletilir kabukları soyulur. Kabukları soyulmuş bademler havanda biraz su (veya gülsuyu) ile dövülür. Suluca merhem kıvamını alınca tatlı kaşığı bal ve suyun tamamı (1 ) katılır.

1–2 saat bekletildikten sonra temiz tülbentten geçirilir. Kullanılmak üzere şişeye konup etiketlenir. Kalan badem posası yenir ve olarak yüze sürülür. Bu posa cildi derinden temizler.

2) İç kabukları çıkarılan bademler biraz ezildikten sonra sütle birkaç saniye kaynatılır. Tülbentten geçirilip süt losyonu olarak kullanılır.

3) Havanda dövülen kabuğu çıkarılmış miktar bademe biraz salatalık suyu eklenir. süre bekletildikten sonra süzülüp kullanılır. Bu süte 1–2 damla ve 1–2 damla esans katılabilir. Serinletici süttür.

4) Yarım litre (2 büyük su bardağı) saf suya (gülsuyu veya çiçek suyu da olabilir) 25 gr. (2 çorba kaşığı) şeker katılıp eritilir. Kabuğu çıkarılmış 50 gr. badem havanda dövüldükten sonra bu karışıma eklenir.

Karışım 24 saat bekletilip tülbentten geçirilerek süzülür. Bu sütle uygulanacak günlük friksiyon cildi yumuşatır, rengini açar ve hafif çilleri eder. Bu güzellik sütünden şeker çıkarılırsa iyi elde edilir.

İlgili Yazılar

Cevap Yaz