Ahmet Maranki Sarımsağın faydaları


sarimsak Ahmet Maranki Sarımsağın faydalarıBeden temizliği için sarımsağı çok sık tüketmemiz gerekir. Çünkü sarımsağın içeriğinde iki kuvvetli antibiyotik maddesi, A, B, C gibi vitaminler, bol iyot ve kükürt bulunmaktadır.

Sarımsağın insan sağlığı için en önemli etkisi, canlılık vermesidir. Kuvvetli mikrop öldürücü özelliği ile, vücudu bir çok hastalığa karşı korur. Grip, tifo, difteri gibi salgın hastalıklara karşı çok faydalıdır.

Bunların dışında sarımsak hazmetmeyi kolaylaştırır. Bağırsaklardaki zararlı mikropları öldürerür, vücudun zehirlenmesini engeller. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Kabızlığı giderir, bağırsaklardaki çeşitli solucanları yok eder.

Yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Damar sertliğini giderir, kanı sulandırır ve temizler. Sarımsak en ince damarları bile temizleyerek oralara kadar kanın ulaşmasını sağlar. Kalp adalelerini güçlendirir, zamanla kalp ağrılarını geçirir.

Akciğer ve bronşları dezenfekte eder. Ateş düşürücüdür. Ses kısıklığı olan kişilere de sarımsak tavsiye edilmektedir. Ancak tüm bu özelliklerden yararlanmak için sarımsağı süreli olarak kullanmak gerekmektedir.

Ayrıca sivilcelerinin üstüne sarımsak olduğu gibi sürülürse, sivilceleri izi bırakmadan yok eder. Ezilmiş sarımsak, halinde yaraların üstüne konulursa görevi yapar.

* Sarımsağın hiç etkisi yok ?

Var. Emziren kadınlar sarımsak yediğinde, anne sütü ile bebeğe geçer ve bebeklerde karın ağrısı yapabilir.

* Peki ya kokusu ile nasıl başa çıkacağız?

Kokmak istemiyorsanız ezmeden yutun. Her yatmadan bir diş yutmak yeterli olur.

Mide ve bağırsaklarında sorun olanların ağzı çok kokar. Eti çok tüketenlerin ağzı kokar. Ağzında aft çıkanlarda ağız kokusu olur. sarımsak onları da yok eder.

İlgili Yazılar

Cevap Yaz